Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http/wp-content/plugins/D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-content\plugins\nextgen-gallery\lang/nggallery-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (D:\vhosts\didem-rahvanci.com\) in D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-includes\l10n.php on line 457
Didem Rahvancı – VİCDANLI BİR MÜSLÜMAN HER ANINDA ALLAH’I HOŞNUT ETMENİN YOLLARINI ARAR

VİCDANLI BİR MÜSLÜMAN HER ANINDA ALLAH’I HOŞNUT ETMENİN YOLLARINI ARAR

Müslüman tüm hayatı boyunca Allah’ın en hoşnut olacağı tavır ne olur diye düşünür. Sadece Allah’a yönelir ve hiçbir tavrında başka insanların rızasına ve hoşnutluğuna göre hareket edip onların gözündeki durumunu düşünmez.

Bazı kişiler ise dini yaşarlarken vicdanlarını kullanmazlar. Onlar dinlerini büyüklerinden gördükleri geleneklere ve alışkanlıklara göre yaşarlar. Sadece belli ibadetleri yerine getirmek onlar için yeterlidir. Böyle kimseler yanlızca yaşadıkları çevreye uygun olmak veya öyle alıştıkları için dindar gibi görülen bir hayatı seçmişlerdir. Halbuki dini Allah’ın kast ettiği şekilde yaşayabilmek için insanın vicdanını tam olarak kullanması gerekir. Aksi halde İslam ahlakını yaşamak imkansız hale gelir.

Vicdanını sürekli tam kullanan bir insan her an Allah için ne yapabileceğini ve her durumda en güzel tavrın ne olacağını düşünür. Ahirette pişman olacağı bir şey yapmaktan şiddetle kaçınır. Bu nedenle de gücünün ve aklının yettiği oranda her an Allah rızasına en uygun olacak biçimde hareket etmeye gayret eder.

Allah Fatır Suresi 32. Ayetinde, insanları dine bağlılıklarını şöyle bildirir:

Sonra Kitabı kullarımızdan seçtiklerimize miras kıldık. Artık onlardan kimi kendi nefsine zulmeder, kimi orta bir yoldadır, kimi de Allah’ın izniyle hayırlarda yarışır öne geçer. İşte bu, büyük fazlın kendisidir. (Fatır Suresi, 32)

Bu ayette de Allah’ın bizlere bildirdiği gibi, insanlardan bir kısmı din ahlakından zaten çok uzak bir yaşam sürdürürler. Diğer bir kısmı ise vicdanlarını tam kullanmayanlardır. Bunlar orta yolu seçerler. Nefislerinin zorlandığı bir noktada çoğu zaman vicdanlarını dinlemeyi tercih etmez nefislerine uyarlar.

Allah’ın ayetinde bildirdiği bir grupta vardır ki işte onlarda hayırlarda yarışanlardır. Hayatlarının her anında vicdanlarına uyan bu kişiler Allah’ın rızasına uygun hiçbir konuda daha azına talip olmazlar. Bütün vakitlerini hayır peşinde koşarak geçirirler. Allah’ı, Kuran’ı dini her şeyin üstünde tutar, hiçbir konuda asla nefislerine yenilmemeye özen gösterir hep vicdanlarının sesini dinlerler. Güzel ahlakta, fedakarlıkta, sevgide, şevkatte hep öne atılırlar. İşte Allah böyle kişileri Cennetiyle müjdelemiştir.

Bunlar, Allah’a ve ahiret gününe iman eder, maruf olanı emreder, münker olandan sakındırır ve hayırlarda yarışırlar. İşte bunlar salih olanlardandır.  Onlar hayırdan her ne yaparlarsa, elbette ondan yoksun bırakılmazlar. Allah, muttakileri bilendir. (Al-i İmran Suresi 114, 115)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)