Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http/wp-content/plugins/D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-content\plugins\nextgen-gallery\lang/nggallery-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (D:\vhosts\didem-rahvanci.com\) in D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-includes\l10n.php on line 457
Didem Rahvancı – MÜSLÜMANLAR BİRLİK OLMADAN DÜNYADAN FİTNE KALKMAZ

MÜSLÜMANLAR BİRLİK OLMADAN DÜNYADAN FİTNE KALKMAZ

Müslüman aleminde özellikle son yıllarda çok büyük acılar yaşanıyor. Her güne yeni bir Müslüman ülkeden gelen zulüm haberi ile gözlerimizi açıyoruz. Bir gün Filistin, bir gün Suriye, bir gün Irak, başka bir gün Burma, diğer bir gün Doğu Türkistan… Müslümanlar yıllardır acımasızca şehit ediliyor, yurtlarından sürülüyor, çocuklar anasız babasız, ana babalar çocuksuz kalıyor… Kardeşlerimizin camileri ve bütün ibadethaneleri yıkılıp, namaz kılmaları engellenmeye çalışılıyor, kız kardeşlerimize tecavüz ediliyor, evlerinden nedensiz yere tutuklanarak götürülenlerden bir daha haber alınamıyor. Müslüman canlarımız diri diri yakılıyor, toplu mezarların yanına getirilip kurşuna diziliyor… Aç, susuz bırakılıp, en ağır işkencelere maruz kalıyorlar…

Kısacası Burma, Filistin, Irak, Doğu Türkistan, Afganistan, Kırım, Kerkük, Moro, Patani, Suriye ve küçük büyük daha bir çok Müslüman ülkesi kan ağlıyor.

Bütün bunlar olurken bu zulmün son bulması için alınması gereken tek çözüm bir an önce ve hemen Müslümanların tek bir çatı altında birleşmesi, birlik ve kardeş olmasıdır. Müslüman aleminin en acil ihtiyacı şu an budur.

Allah ayetinde şöyle bildiriyor;

“… Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur.” (Enfal Suresi, 73)

Allah’ın ayetinde de bildirdiği gibi Müslümanlar birlik olmadan bu fitne ve fesat ortamı Dünyadan kalkmayacak, ancak bütün Müslümanların birbirlerine yardım etmeleri ve dost olmaları Müslümanların refaha çıkmasına vesile olacaktır.

Birlik istemeyen, birlik için çaba harcamayan, o zaman ayrılık istiyor zulme de rıza gösteriyor demektir. Zulme rıza göstermek ise zülme ortak olmaktır. Güç birlikten gelir. Müslümanların gücüde Allah’ın izniyle birlikten gelecektir.

Allah Al-i İmran Suresi  103. ayetinde “Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın.”  derken bize bir farzı bildiriyor. Müslümanların birlik olması farzdır. Dağılmak, ayrılmak ise özellikle böylesine bir zulüm ortamında haramdır.

Allah’ı, kitabı, Peygamberi bir olan Müslümanların, birlik olup, kardeş olmaları gerekirken bazı nedenlerden dolayı birbirleriyle çatışmaları ibret vericidir. Bu nedenlerin en başta geleni aralarındaki mezhep ve kültür çatışmalarıdır.

Oysa İslam ahlakına göre Müslümanlarda ölçü sadece iman, takva ve güzel ahlak olmalıdır, mezhep, ırk ya da kültürler değil. Ayrıca İslam dünyası içindeki farklılıklar ancak birer zenginliktir,  bu farklılıklar hiçbir zaman Müslümanların çekşimelerine, çatışmalarına ve ayrılıklara  neden olmamalıdır.

Çekişme, birliğe ve beraberliğe ihtiyacı olan Müslümanların gücünü iyice yok eder ki Allah bu gerçeği Kuran’da bildirir.

… çekişip birbirinize düşmeyin, çözülüp yılgınlaşırsınız, gücünüz gider. Sabredin. Şüphesiz
Allah, sabredenlerle beraberdir.  (8/46)


Müslümanlar acil olarak aralarındaki ayrılıkları bir kenara bırakarak birlik olmalıdır, kardeş olmalıdır. Başka türlü ne kendi aralarındaki sorunları çözebilirler, ne de dışarıdan gelen zulme bir son verebilirler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)