Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http/wp-content/plugins/D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-content\plugins\nextgen-gallery\lang/nggallery-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (D:\vhosts\didem-rahvanci.com\) in D:\vhosts\didem-rahvanci.com\http\wp-includes\l10n.php on line 457
Didem Rahvancı – “DÜNYANIN BAŞKENTİ” SULAR ALTINDA

“DÜNYANIN BAŞKENTİ” SULAR ALTINDA

Şu an en çok konuşulan konulardan birisi geçen geceden itibaren Amerika’nın Doğu yakası ve orta kesimlerini vuran Sandy kasırgası.
Her gün yeni can kaybı haberlerinin geldiği New Jersey, New York, Maryland, Pennsylvania ve Connecticut eyaletlerinde hayat felç olmuş durumda.

Dünyanın en büyük ve en güzel şehirlerinden biri ilan edilen New York’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sokaklarında şu an insanlar değil şiddetiyle herşeyi alıp götüren sular dolaşıyor. Dünyanın başkenti dedikleri şehrin en ünlü Manhattan caddesine tek bir kişinin çıkabilmesi şu an imkansız çünkü orası da sular altında. Milyonlarca Amerikalı elektriksiz, ki bu Amerikalılar için asla beklemeyecekleri bir durum. Hatta elektrik kesintisinden dolayı bazı hastaneler bile çalışamaz durumda.

Hızı saatte 185 km’ye ulaşan rüzgar ve New York kıyılarında ki 3.5 metrelik dalgalar sebebiyle büyük yıkımlar oluşuyor. New York metro sistemi, binalar, işyerleri, evler sular altında.
Kasırganın etkilerinin giderek daha fazla hissedildiği Washington’da da, yağışlar ve rüzgarın şiddetini artırmasıyla sokaklar boşaltıldı.

Konunun uzmanları Sandy Kasırgası’nın Amerikan ekonomisine 20 milyon dolara mal olacağını söylüyorlar.

Başkan Obama seçim çalışmalarını bırakmış, kasırgadan etkilenen halkın kayıplarının telafisi ile ilgileniyor.

Ölü sayısı ise sürekli artıyor.

Bu bilgiler günlerdir bu konuyla ilgili okuduğunuz çok sayıda yazının kısa bir özeti.

Bu konuya dikkat çekmemin neden, Sandy Kasırgası’nın son yıllarda meydana gelen diğer kasırgalar gibi bir ahir zaman alameti olmasıdır. Ahir zaman, “son dönem” anlamına gelir ve İslam’a göre kıyamete yakın bir zamanda yaşanacak bir dönemi ifade eder. Peygamber Efendimiz (sav) bu dönemde yaşanacak olayları hadislerinde çok detaylı tarif etmiştir ve Peygamberimiz (sav)’in bu tariflerindeki olaylar teker teker gerçekleşmektedir. İşte Sandy Kasırga’sı da gerçekleşen bu alametlerden biridir.

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle bildirir;
“Kıyametten önce 10 alamet görmeden o, kopmayacaktır. Onuncusu, insanları denize atacak olan kasırga…” (Kıyamet Alametleri, s. 288)

1992’deki Andrew Kasırgası, 1996’da Bangladeş’in batısında meydana gelen fırtınalar, 1998’in Ekim ayında gerçekleşen Mitch kasırgası,  Ağustos 2005′te meydana gelen Katrina kasırgası, Kasım 2007′de Bangladeş’i etkisi altına alan ve 250 km hızla esen Sidr Kasırgası, 2008 yılında Myanmar’ı hafta sonu vuran Nargis kasırgası, 2009 yılında Tayvan’da meydana gelen Morakot tayfunu, 2009 yılında meydana gelen Ketsana kasırgası… Ve şimdi de Sandy kasırgası. Yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan bu kasırgaların son yıllarda bu kadar artış göstermesi ahirzamanda olduğumuza dikkat çekmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)